piątek, 5 grudnia 2008

Jak pisać listy

1. Przeczytaj na naszych stronach historie osób, którym pomagamy w tym roku. Sprawdź, gdzie jest najbliższy punkt pisania i zbierania listów.

2. Między 12 w sobotę 13 grudnia a 12 w niedzielę 14 grudnia pójdź tam z rodziną lub przyjaciółmi. W niektórych z nich będzie można zapisać się do Amnesty. Zachęć do tego swoich bliskich.

3. Zdecyduj, kogo chcesz wesprzeć swoim listem. Możesz napisać w obronie kilku osób, a nawet wszystkich.

4. Możesz pisać w języku prześladujących, którymś z języków międzynarodowych, ale także po polsku. Jeśli wybierzesz polski, napisz nazwisko osoby, której bronisz, dużymi, drukowanymi literami. Jeżeli nie jesteś pewna/y, jak sformułować list, przejrzyj Podręcznik Pilnych Akcji.

5. Przedstaw krótko, co wiesz i czego oczekujesz od władz. Możesz przywołać łamane przez dane państwo, a ratyfikowane wcześniej traktaty dotyczące praw człowieka.

6. Bądź rzeczowy i nie daj się ponieść emocjom - używaj formuł grzecznościowych, nawet jeśli uważasz, że adresat na to nie zasługuje.

7. Podpisz się imieniem i nazwiskiem podaj adres. W ten sposób pokażesz, że się nie boisz, nie jesteś anonimowy. Niektóre władze odpisują na listy.

8. Kopię listu skieruj do ambasady właściwego kraju w Polsce. Ambasady powiadamiają o takiej korespondencji swoje centrale.

9. Zostaw swój list w punkcie.

10. Jeśli możesz, wrzuć kilka złotych do puszki, aby można było wysłać listy indywidualnie, a nie w zbiorczych kopertach, lub też, jeżeli nie jesteś jeszcze w AI, wstąpić do Amnesty i zacząć wspierać organizację regularnie drobnymi datkami.

11. Sprawdź na blogu maratonowym, ile listów napisaliśmy w całej Polsce. Śledź newsletter i magazyn Amnesty – będziemy w nim informować o dalszych losach osób, w obronie których pisaliśmy.


źródło: amnesty.org.pl